Doğum Fotoğrafçısı Olmak

Doğum Fotoğrafçısı Olmak

Bu yazımızda bebek fotoğraf çekimi sektöründe hizmet veren profesyonel fotoğrafçıların muhakkak sunduğu hizmetler arasında yer alan “doğum fotoğrafçılığı” dalından bahsedeceğiz. Bir doğum fotoğrafçısı nasıl olmalıdır? Hangi tecrübeleri edinmelidir. Ve nasıl hizmet sunmalıdır anlatmaya çalışacağız.

“Bir adet Canon 5’i boynuma takar bir kaç sabit poz ve efekt öğrenirsem bundan kolay ne var?” diye düşünüyorsanız bu işi yapan, profesyonel doğum fotoğrafçısı ile hiç fikir alışverişinde bulunmamışsınız demektir.

Tamamen sabır ve tecrübe üzerine kurulu bu sektörün zorlukları saymakla bitmez. Biz zorluklarından önce “doğum fotoğrafçısı nasıl olunur? ” bahsetmeye çalışacağız.

Nasıl Doğum Fotoğrafçısı Olunur?

Öncelikle fotoğrafçılık konusunda deneyimli olduğunuzu varsayarak konuyu açmaya çalışalım. Doğum fotoğrafçılığına adım atmadan önce muhakkak alanında tecrübeli bir doğum fotoğrafçısı ile irtibata geçmelisiniz. Ona bu mesleğin zorluklarını, kolaylıklarını, avantajlarını, kazanç durumlarını ve mesleklerine olan muhabbetlerinin boyutlarını sormalısınız.

Etrafınızdaki insanlar doğum fotoğrafçısı olma fikrinizi duyduğunda yadırgayabilir. Çünkü doğuma girmek ve başından sonuna kadar sürece şahit olmak ve en önemlisi süreci ölümsüzleştirmek herkesin yapabileceği bir iş değildir. Bir yanda doktor ve ebelerin yoğun mesaisi, diğer yanda annenin çığlıkları ve çabası, eğer içeri alınmışsa baba adayının heyecanı, paniği derken elinizde bir makine en güzel anları yakalamaya çalışırken aslında büyük bir stres ve sorumluluk altında kalacağınızı biliyor musunuz? Bu süreçte “şu şekilde durabilir miyiz? biraz daha gülelim lütfen” gibi taleplerinizin bir çok telaşenin arasında göz ardı edilebileceğini unutmamalısınız.

Doğum fotoğrafı çekimi herkese hitap eden bir tercih değildir. Doğumun mucizevi yönünü yüreğinde hisseden ve bu anı hikayeleştirmek isteyen aileler bu hizmeti tercih edeceklerdir. Bu durum mesleğin ilk avantajlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kıymetinizi bilen, sizi araştıran ve sizden doğum sürecini ölümsüzleştirmenizi talep eden bilinçli müşterilerle çalışacak olmanız önemli bir artı olarak mesleğinize yansıyacaktır!

7 Adımda Doğum Fotoğrafçısı Olmak

  • Doğğumu bilin! Doğumun öncesi, sonrası ve doğum esnasında ki sürece hakim olmanız gerekmektedir. Bunun en kestirme yolu aslında doğum yapmış olmaktır. Veya yeni doğum yapanlarla konuşmalı ve fikirlerini almalısınız.
  • Staj çok önemlidir. Tecrübeli bir fotoğrafçı ile bir kaç doğuma yardımcı olarak girin ve olası istenmeyen durumlar, sürprizlerle karşılaşılması halinde neler yapılabilir, süreç nasıl başarı ile tamamlanarak hikaye haline dönüştürülür? gözlemlemeniz gerekmektedir.
  • Kursa katılın! Bu konuda sanat ve fotoğrafçılık atölyeleri tarafından verilen “uygulamalı doğum fotoğrafçılığı kursu” gibi etkinlikleri takip edebilir ve gerekli kurslara katılarak meb onaylı sertifikalar alabilirseniz hem büyük bir artı kazanır hem de hastanelerle sözleşmeli doğum fotoğrafçılığı anlaşması yapabilirsiniz.
  • Ailelerle tanışın, anlaşın! En özel anlarına tanıklık edeceğiniz ailelerle öncesinde muhakkak birden fazla bir araya gelmeye, tanışıp samimiyet kurmaya gayret edin ki, doğum esnasında size karşı yabancılık çekip ekstra bir stres altına girmesinler. Onlara önceki çalışmalarınızı göstererek bu hikayelerin güzelliğinden bahsedin. Nasıl fotoğraflar istediklerini sorarak fikirlerini alın. Hangi aşamalarda izin var, hangilerinde yok bunu önceden aile ile konuşarak kararlaştırın.
  • Sözleşme can simidi gibidir! Doğum bir kere gerçekleşen ve tekrarı olmayan bir mucizedir. Ve her an her türlü aksiliğin yaşanma ihtimali vardır. Doktorlar sizi önemsemeyecektir. Ani gelişen tıbbi olumsuzluklar, aniden sezaryene geçilmesi ve sizin içeriye alınmamanız gibi durumlar sizi bekliyor olacaktır. Böyle ihtimallere karşı müşterinizle sözleşme yaparak kendinizi ve emeğinizi teminat altına almanız gerekmektedir. Sözleşmeye iki tarafın haklarına riayet eden maddeleri ekleyerek muhakkak doğum öncesinde müşterinizle imzalayın.
  • Mesaiyi unutun, daima hazırlık şart! Gecede gündüzde, 7/24 aranabilirsiniz. O yüzden ekipmanlarınız daima hazır bulunmalıdır. Telefonunuz daima sesli konumda ve tam şarj halinde olmalıdır. Müşteriyi o telaşlı anında 2. bir aramaya mecbur bırakırsanız bu durum bile eksi puan olarak kariyerinize yansıyabilir.
  • Makinenizi tanıyın! Dijitalde gözükenle, baskıda gözüken aynı olmayabilir. Bu yüzden kullandığınız makinenin, hangi ekran kalitesinde hangi sonuçları vereceğini, baskıda nasıl kaliteler yakalayacağını, hangi ortamda hangi dozajda ışığın yeterli olacağını iyi bilmeniz gerekmektedir. Tecrübe ve mesleki yeterliliğinizi daima yukarı taşımak için araştırmalar yapmalı ve kendinizi geliştirmelisiniz. Unutmayın ki müşteriye” stüdyoya tekrar gelin tekrar çekim yapalım veya bir daha ki doğumda telafi edelim” gibi seçenekler sunamazsınız. Yeterlilik noktasında kendinizden emin değilseniz bu sektöre girmekte aceleci olmayın!

Yazımızı güncellemeye devam edeceğiz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir